Informacja publiczna i informacje nieudostępniane
Zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. 2019, poz. 1429 t.j.), Biuletyn Informacji Publicznej został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej. Zasady udostępniania informacji publicznej oraz zakres podlegający udostępnieniu tychże informacji określone są w w/w ustawie.
Informacje publiczne, które nie zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej, a także nie zostały udostępnione w drodze wyłożenia lub wywieszenia albo przez zainstalowane w określonych w ustawie miejscach umożliwiających zapoznanie się z tą informacją, udostępniane są wszystkim zainteresowanym na wniosek.
Wniosek może być przekazany w dowolnej postaci, np. osobiście, za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej skrzynki podawczej (/ciuwo/SkrytkaESP) lub poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Nie jest wymagane opatrywanie takich wniosków podpisem elektronicznym.
Odpowiedź na wniosek udzielana jest niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli informacja publiczna nie może zostać udostępniona w tym terminie wnioskodawca jest pisemnie informowany o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim informacja zostanie udostępniona - nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej bez pisemnego wniosku.
Udostępnienie informacji publicznej następuje w formie czynności materialno-technicznej, zaś odmowa udostępnienia w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji o odmowie służy odwołanie.
Oprócz odmowy udzielenia informacji publicznej w formie decyzji administracyjnej CIUWO może udzielić odpowiedzi w formie pisma, z wyjaśnieniem że:
1) żądana informacja nie jest informacją publiczną,
2) CIUWO nie dysponuje żądaną informacją,
3) istnieje odrębny tryb dostępu do informacji.